Čtyři týdny na svěťákách, dva týdny na mistráku světa. Švýcarské Lenzerheide, domácí NMNM a norské Oslo s českou repre, německý dvoják v Oberhofu a Ruhpoldingu pro Mezinárodní biatlonovou unii (IBU) – to byla další biatlonová sezóna s foťákem. A její highlighty?

Lenzerheide – Nasednout do týmového auta přímo před barákem a hurá směr do předvánočního Švýcarska. Jako spolujezdci mistr světa z Kontiolahti Michal Boušek Šlesingr a týmový kuchař, mág české biatlonové kuchyně sdílející stejný apartmán, takže pro nás týden u zdroje!

Fanoušků kolem trati průměrně, počet slunečných dnů nadprůměrný, spokojenost se snímky průměrná.

Potěšující zprávu v podobě nákupu pár letenek navíc a cesty zpět vzduchem trošku snižuje fakt, že autem bych byl doma jen o hodinu později bez stresu s odjezdem těsně po závodech přímo z tiskáče.

S „holkou pro všechno“ (managerem cestování, ubytování a dalších věcí) Bouškem na cestě do Švýcarska.

Jedna z mnoha večeří hned vedle našeho pokoje.

Michal Krčmář na dvoupatrovém buňkovišti v areálu.

Tanvald Fans v pozoru a ready!

Krásná zima, na dlouho naposled.

Oberhof – Německý novoroční dvojboj začíná místem, kam každý biatlonový fanoušek, fotograf i závodník musí alespoň jednou za život. Aby to tam viděl, někdy spíš teda neviděl. Typické oberhofské podmínky mají velkou výhodu pro budoucí dny a roky – všude jinde už vždycky budete mít lepší počasí (úplně všude, jen se tomu bude chtít občas vyrovnat Holmenkollen).

Klasickej výhled nevýhled.

Francouzský dvojčata Richard s Oceánem.

Siegfried nám trošku fušuje do řemesla.

Ti všichni si koupili lupeny na závod, kterej stejně nevidí.

Když smícháš vítr, vodu a mráz.

Ruhpolding – Oproti severnímu kolegovi je Ruhpolding balzám – sluníčko, díky sněhu možnost lyžování i mimo závodní okruh, pro mě místo, kde jsem se zahraničními svěťáky v roce 2019 začínal. Když fotím jen pro IBU, potkám se s nejlepším biatlonovým foťákem na planetě Petrem Slavíkem. Je to super chodit na podobná místa, kde na rozdíl od dalších kolegů hledáme „hezké“ obrázky. Jediní jdeme na nejvzdálenější místo na okruhu, kde je kvůli jeho profilu a časům startů jedinečná šance dostat do fotek sunlight. Výsledek vykoupený pár kroky chůze a plánováním navíc. Nejlepší fotku ale stejně dělám úplně mimo, když po ranním lyžování na půl cesty mezi ubytkem a závodištěm vidím mega halloo efekt ledových krystalků kolem vycházejícího slunce. Rychle uhybám k místní pile, vyskakuju z auta a s jediným sklem vybíhám přes ostnatý ohradník do kopce nad vesnici a fotím s úžasem na tváři.

Není Německo jako Německo.

Haló?

Tohle světlo!

Nejvzdálenější místo okruhu, kam slunce ještě dosvítí.

A ještě trošku dál, sunlight jak má být.

Lucka na čele skupinky o pódium!

Domácí hvězda Franziska Preuss darovala svojí lišku malému fanouškovi.

Johannes Dale vítězí v massáku!

Hanna Oeberg / Ruhpolding 2024 vs Hanna Oeberg / Ruhpolding 2019

NMNM – Je to tady, domácí mistrák světa, velká očekávání a hned po táborském cyklokrosovém šampionátu i velká únava propisující se do prvního týdne v NM paralenem, kávou a zázvorem. Začínáme tréninky a setkáním novinářů s českým týmem. Kinofilmovej foťák samozřejmě nechávám klasicky v tiskáči, takže sprint ze stadionu a zpět minutu před koncem je krásnej start do černobílého historického potěšení.

V NM fotím spolu s Petrem pro český tým a společně s fotodědou Lubíkem Pavlíčkem a Michalem Kamáčem pro ČTK. S Lubošem jsme absolvovali i Tábor, celé tři týdny dohromady jsou super i přes to, že nás v tiskáči rozdělili každého do jiného patra. Mimochodem, cyklokrosové bláto je v podobné míře i kolem tratí v NM.

Fotozážitek těch dvou týdnů? Asi jsou dva, časosběr ze střechy offisu na staďáku, ve kterým je sníh, déšť, fanoušci, závodníci i prázdno (ještě že to půjčené sklo přežilo, díky Mášo!) a neplánovaný výlet jednoho brzkého rána do nedalekého Herálce na masopustní průvod s dalšíma fotoklukama.

Nefotozážitek celého MS? Pivo s malým Lubíkem, Kamáčem a Žejdlou (a to i přes to, že Slavíks na nás nepočkal a odešel, než my jsme došli).

Top pokyn celého šampionátu, který se mi bude hodit i do budoucna? „Nezatěžuj mě nepodstatnými věcmi!“ od mého šéfa, spolunocležníka a milovníka starých foťáků na film Káji Mámvpříjmenínázevměstaněmeckého.

Začínáme setkáním českých biatlonistů s novináři.

Slavnostní zahájení z okna novoměstské radnice.

Časosběr je, technika přežila.

Od noci do rána, rolba pořád jede.

Moji bratři ve vestě, Kamáč a pan Pavlíček.

První čtyři místa pro Francii, to už je docela důvod k radosti.

Julie v servisním kamionu.

Tanvald na tribuně, všechno v pořádku!

Pro štěstí a přesnou mušku.

Ta je od nás, domov můj!

Ajajaj, zlato v luftě.

Narváno, osvětleno.

Ondra Moravec na cestě do práce.

Komu asi fandí?

Selfíčko a Annou Gandler a lešením.

Konečně hezkej make-up.

Tribuna v obležení.

Tarjei?

Narváno, zase!

Teď už je to zlatá radost!

Vzácná návštěva z Hradu.

Hodně dobrá ochranka.

Poslední cílovka, JTB, my a fans.

Noční polet nad arénou.

Děkovačka poprvé / Bimbo

Děkovačka podruhé / Makula

Děkovačka potřetí / Víťa

Oslo – Po NM mě čeká poslední výjezd, svatý Holmenkollen v norském Oslu, slovy výšezmíněného Karla naše dovolená. Přílet v pondělí, sauna naproti opeře v úterý, lyžování ve čtvrtek a odložené závody až v pátek – asi měl pravdu! Na závodiště se z centra Osla dostanete přímým vlakem do 30 minut, je sice hnusně, ale i tak je pro mě malý počet fanoušků kolem tratí a na stadionu zklamáním celé sezóny.

Jako být jednou v Oberhofu by měl člověk alespoň jednou vidět i skokanskej můstek na Holmenu, při západu slunce a s opodál se pasoucími sobolosy vypadá fakt výborně.

Top momenty norské dovolené? Sauna, koupě panáků v designu vosků Swix, dvacetihodinová cesta autem zpět jen ve dvojce s trenérem Míšou Málkem a hlavně setkání s Johannesem Dalem. Udělal jsem mu fotku v Ruhpoldingu, vyhrál tam massák. Když jí viděl, poprosil mě o její poslání, ok, proč ne. Odměna? V hotelu mi jí vytištěnou podepsal a ještě obešel kamarády JTB a další, abych měl podpisy i na ostatních printech. Díky!

Střelnice a skokanský můstek na Holmenkollenu.

Souboj s Oberhofem o nejhorší podmínky sezóny začíná.

Malej Bimbo s velkým můstkem.

Testování nových handmade rukavic.

Dovolená v Oslu.

Poslední norské sluníčko.

Oberhof – Holmenkollen 0:1

Jak se máš?

Český buchty v Norsku.

Holmenkollen kapell

Ty naše oblíbené detaily v cili.

Historická medaile pro finskou štafetu.

Troška geometrie když není světlo ani fanoušci.

Tak zas příště!

Díky Českému biatlonu, Petrovi, Lubíkovi, ostatním foťákům a IBU za tuhle sezónu!!!

See you in Oberhof, or maybe not!

A ještě než odejdete, pár čb kousků z NM na starej dobrej kinofilm!