12. listopadu 2023 zemřel Karel Schwarzenberg, bývalý ministr zahraničí, kancléř Václava Havla, senátor a poslanec. Díky spolupráci s ČTK jsem měl možnost, spolu s dalšími třemi kolegy z fotoredakce, pokrývat akce spojené s jeho pohřbem naplánovaným na 9. prosince.

Pro mně vše začalo informací o osobnostech, které se měli pohřbu zúčastnit. Když fotoeditor poslal seznam šlechticů a panovníků, bylo hlavní si najít jak kdo vypadá, aby během focení nedošlo k opomenutí někoho důležitého.

Klasickou náplní před podobným focením je tvorba popisků a hrubého plánu. Tím, že jsme na smuteční obřad byli čtyři, se práce trošku ulehčila a lokace jsme si mohli rozdělit.

Jako první jsem dostal na starost vyfocení převozu rakve s ostatky z kostela v blízkosti Karlova mostu. Protože jsme nikdo nevěděli, v kolik se přesun uskuteční, byl jsem na místě dle domluvy s editory již před sedmou hodinou ráno. U kostela jsem se dozvěděl, že odjezd vozu s rakví je naplánován na 8. hodinu, takže vše stíhám. Odjezd byl pak lehce hektický, po doprovodných motocyklech vyjel samotný vůz a vydal se směr Pražský hrad, kde už jsme měli dalšího připraveného fotografa.

Fotky se při podobných důležitých akcích posílají přímo z foťáku editorům do směny, takže se hned po dofocení posouvám směr Hradčanské náměstí, kde máme sraz s kolegou Vítkem Šimánkem. Teď nás čeká focení příprav a nálady v areálu Pražského hradu, následně příchody hostů. Na ty se rozdělujeme a vykrýváme tak jak hlavní, tak boční vchod do katedrály. Tím přichází český prezident Petr Pavel spolu se svou ženou a slovenskou prezidentkou Zuzanou Čaputovou, následováni dalšími zahraničními hosty.

Místo mám vybrané dobře, ale nakonec se rychle rozhoduji ho změnit. Dobré rozhodnutí je to do té chvíle, než nás z něho ochranka odsunuje až za vojáky oddělující veřejnost a koridor ke vstupu.

Po odeslání fotek se ve snaze dostat k velkoplošné obrazovce na Hradčanském náměstí přesunuji kolem katedrály, ale zastavuje mě policejní zábrana a tak musím čekat. Díky tomu jsem na místě, kudy nakonec prochází ještě monacký kníže Albert II., kterého tak se štěstím fotím a posílám do směny. Pravdou je, že fotka nestojí za nic, ale alespoň je.

Po začátku posledního rozloučení je čas na další přesun a focení vně Pražského hradu. Samotné Hradčanské náměstí je slušně zaplněné lidmi sledujícími přímý přenos na velkoplošné obrazovce. Začínám se motat mezi nimi a fotit náladu, detaily i celé náměstí.

Poslední úkol na tomto místě je odjezd vozu s rakví kolem Schwarzenberského paláce. Snažím se do fotek dostat lidi, palác a doprovodné motorky, ale moc se to nedaří. Vymyšlenou fotku auta uprostřed štrůdlu lidí kazí ostatní kameramani a foťáci se širokoúhlými skly těsně před vozem.

Na další asi čtyři hodiny se přesouvám na poslední lokaci, a to večer v Lucerna Music Baru. Zde probíhá rozloučení za přítomnosti hudebníků, politiků a přátel Karla Schwarzenberga a to ve velmi odlehčené a pozitivní atmosféře. Fotograficky zachytit osobnosti jako Jindřich Šídlo, Martin Bursík, Michael Žantovský nebo Miroslav Kalousek při této příležitosti je příjemná změna po celodenním „seriózním“ programu.

Budík 5:15, návrat domů 20:15, asi 12 hodin focení, zkušenost k nezaplacení.